WF-IoT 2019 logo
IEEE

Committees

Organizing Committee

World Forum 2019 Co-Chairs

  Adam Drobot Adam Drobot (Open TechWorks)
  Elfed Lewis Elfed Lewis (University of Limerick)
  Heiner Josef Stuettgen Heiner Josef Stuettgen (NEC Laboratories Europe)

Organizing Committee

  Magdy Bayoumi Magdy Bayoumi (University of Louisiana at Lafayette)
  Monique Fei Monique Fei (Affiliation, USA)
  Latif Ladid Latif Ladid (University of Luxembourg)
  Mingming Liu Mingming Liu (IBM Ireland Lab – Innovation Exchange)
  Essaid Sabir Essaid Sabir (Hassan II University of Casablanca)
  Mohit Taneja Mohit Taneja (Waterford Institute of Technology)
  Douglas N. Zuckerman Douglas N. Zuckerman (Perspecta Labs)

Publicity Chair

  Lee Stogner Lee Stogner (Vincula Group)

Regional Publicity Co-Chairs

  Ahmed Abdelgawad Ahmed Abdelgawad (Central Michigan University)
  Peter Corcoran Peter Corcoran (National University of Ireland)
  Rossi Kamal Rossi Kamal (Kyung Hee University)
  Yu Yuan Yu Yuan (Senses Global Corporation)

Finance Co-Chairs

  Deborah Tudge Deborah Tudge (University of Limerick)
  Bruce Worthman Bruce Worthman (IEEE Communications Society)

Sponsorship Co-Chairs

  Nim Cheung Nim Cheung (Chinese University of Hong Kong)
  Martin J Hayes Martin J Hayes (University of Limerick)

Conference Planning Co-Chairs

  Portia King Portia King (IEEE Communications Society)
  Deborah Tudge Deborah Tudge (University of Limerick, USA)

Standards Committee Co-Chairs

  Dennis Brophy Dennis Brophy (Mentor)
  Sri Chandra Sri Chandra (IEEE India)

Start Up Entrepreneurial Program Co-Chairs

  Peter Corcoran Peter Corcoran (National University of Ireland)
  Lee Stogner Lee Stogner (Vincula Group)

VIP Committee Chair

  Eoin O Eoin O'Connell (University of Limerick)

Women in Engineering Program Chair

  Sinead O Sinead O'Keeffe (University of Limerick)

Young Professionals Program Chair

  Sinead O Sinead O'Keeffe (University of Limerick)

Local Arrangements Co-Chairs

  Karen Brosnahan Karen Brosnahan (Shannon Region Conference and Sports Bureau)
  Deborah Tudge Deborah Tudge (University of Limerick)

Program Manager

  Karen Pannullo Karen Pannullo (IEEE Communications Society)

Marketing

  Nancy Sun Nancy Sun (IEEE Communications Society)

Webmaster

  Tammy Hung Tammy Hung (IEEE Communications Society)

Technical Program Committee

Technical Papers Co-Chairs

  Soumya Kanti Datta Soumya Kanti Datta (Eurecom)
  Schahram Dustdar Schahram Dustdar (Technical University of Vienna)
  Elfed Lewis Elfed Lewis (University of Limerick)

Operations & Publications Chair

  Essaid Sabir Essaid Sabir (Hassan II University of Casablanca)

Journal & Magazine Publication Chair

  T. Russell Hsing T. Russell Hsing (National Chiao Tung University)

Poster Presentations Chair

  Thomas Newe Thomas Newe (University of Limerick)

Industry Panels Co-Chairs

  Chungmin Chen Chungmin Chen (Sidecar Interactive)
  Yoshihiro Ohba Yoshihiro Ohba (Toshiba)

Doctoral Symposium Co-Chairs

  Dave A Cavalcanti Dave A Cavalcanti (Intel)
  Vincenzo Piuri Vincenzo Piuri (University of Milan)

Workshops Co-Chairs

  Peter Corcoran Peter Corcoran (National University of Ireland)
  Sean McGrath Sean McGrath (University of Limerick)

Tutorials Co-Chairs

  Bala Krishna Maddali Bala Krishna Maddali (GGS Indraprastha University)
  Ranga Prasad Ranga Prasad (24/7 Innovation Labs, India)

Special Sessions Chair

  Raffaele Giaffreda Raffaele Giaffreda (FBK CREATE-NET, Italy)

Technical Program Committee Member

  Hari Chauhan Hari Chauhan (Analog Devices)

Topical Tracks Committee

Artificial Intelligence

  Barry O Barry O'Sullivan (University College Cork)
  Joern Ploennigs Joern Ploennigs (IBM)

Communications, Connectivity and 5G Technologies

  Xavier Costa-Perez Xavier Costa-Perez (NEC Laboratories Europe)
  Jacqueline Walker Jacqueline Walker (University of Limerick)

Cybersecurity, Data Security, and Privacy

  Jeffrey Voas Jeffrey Voas (NIST)
  Konrad Wrona Konrad Wrona (NATO)

Data and The Internet of Things

  Thomas Hermsdorfer Thomas Hermsdorfer (SET Technologies)
  Uwe Kubach Uwe Kubach (SAP SE)

Green Technologies – Environment, Sustainability and the Circular Economy

  Fawzi Behmann Fawzi Behmann (Power.org)
  Colin Fitzpatrick Colin Fitzpatrick (University of Limerick)

Sensors and Sensor Systems

  Gerry Hayes Gerry Hayes (Wireless Research Center of North Carolina)
  Yu-Hsing Wang Yu-Hsing Wang (Hong Kong University of Science and Technology)

Vertical Tracks Committee

Agriculture

  Mehmet Can Vuran Mehmet Can Vuran (University of Nebraska – Lincoln)
  Joseph Walsh Joseph Walsh (Institute of Technology, Tralee)

Automotive and Transportation

  Javier Gozalvez Javier Gozalvez (Universidad Miguel Hernandez de Elche, Spain)
  Mingming Liu Mingming Liu (IBM Ireland Lab – Innovation Exchange)
  Diarmuid McSwiney Diarmuid McSwiney (Teagasc)

Healthcare, Pharmaceuticals, and Medical Devices

  Hari Chauhan Hari Chauhan (Analog Devices)

Industrial Internet of Things

  Dirk Pesch Dirk Pesch (Cork Institute of Technology)
  Theo Theocharides Theo Theocharides (University of Cyprus)

Maritime Internet of Things

  Daniel Toal Daniel Toal (University of Limerick)
  Christoph Waldmann Christoph Waldmann (University of Bremen)

Smart Cities

  Mihai Bilauca Mihai Bilauca (Limerick City & County Council)
  Rebecca Hammons Rebecca Hammons (Ball State University)
  Joel Myers Joel Myers (DOMILA Limited (Dublin, Ireland))
  Joann O Joann O'Brien (TM Forum)